abodaaldaraghmeh abodaaldaraghmeh
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

What is the man’s weight on Mars where the acceleration due to gravity is 3.7 m/s2?

Respuesta :

kellyherren1978
kellyherren1978 kellyherren1978
  • 01-03-2021

Answer:

8.14n in mars

Explanation:

gravitational

Answer Link

Otras preguntas

E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
how many thirds in 5
Why are frying pans usually made out of metal?
plz help me solve this question how many remain when 87 is divided by 9
Find the coordinates of point E if C is the midpoint of AE A has the coordinates of (-3,1) C has the coordinates of (-2,-1)
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
by hw much is the difference of 604 and 406.64 less than thier sum ?
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
step by step how to solve 3y + 5.2 = 2 - 5y
solve for 3x+9=44-2x