sonicxieremia
sonicxieremia sonicxieremia
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

If an object has a velocity of 15 m/s and a momentum of 30 kg m/s, what is its mass?

Respuesta :

imusa4579
imusa4579 imusa4579
  • 01-03-2021

Answer:

30kgm/s/15m/s=2kg

Explanation:mass=momentum/velocity

Answer Link

Otras preguntas

Find (fog)(0). f(x) = 6x g(x) = 3x + 6 (fog)(0)
Houa bought 11 chicken wings for $23.10 . How much does each wing cost
pls help!! Calculate the standard deviation for the following data set: Data Set = 2, 9, 10, 4, 8, 4, 12
identify the domain of the function shown in the graph !!!
Please Need Asap Will give Brainliest !!!!! Topic: Everybody has had someone awkward moments in life. Write about a time when you felt embarrassed. How did you
What motivated people to move from the countryside to the city after 1890? A Industrial jobs B better medical care C railroad expansion
IF G=(x)=x^2 find the value of g(2).g(3)​
what is the wavelength of an electromagnetic wave that has a frequency of 1.82 x 1018 hz in a vacuum? (the speed of light in a vacuum is 3.00 x 108 m/s.)
The function m is given in three equivalent forms.​
Preterite (irreg. verbs ir, ser) Llena los espacios en los siguientes párrafos usando los verbos Ir y Ser conjugados en el tiempo pretérito. THANK YOU!!!!