8tfqn59kh8 8tfqn59kh8
  • 01-03-2021
  • Physics
contestada

if a circuit has 3 A of current and a 5 ohm resistor, how many volts are powering the circuit

Respuesta :

MrRoyal9196
MrRoyal9196 MrRoyal9196
  • 01-03-2021

Answer:

Given =

Current = 3 ampere

Resistance = 5 ohm

Solution =

By Ohm's Law

R = V/I

V = R x I

V = 5 x 3

V = 15 volts. Answer

Answer Link

Otras preguntas

Urgent help please can have any of these
the axis of symmetry for the graph of the function f(x) =3/4 3x2 bx 4 is x =3/2 . what is the value of b?
use the drop-down menus to describe the key aspects of the function f(x) = –x2 – 2x – 1. the vertex is the . the function is increasing . the function is decrea
What is true about the statement describing the word point?
the official language of brazil is: a : portuguese b : french c : english d : chinese
Who is the head of executive branch of our government?
Help me plzzzzzzz and do the same
what type of home mortgage has payments that can change?
what are procedural documents? a. a document that reminds workers about a deadline b. documents that share information with one person c. documents that tell ho
Line AB goes through the points A (0, –4) and B (6, 2). Which equation represents line AB? a. y-4=3x b. y-2=3(x-6) c. y+4=x d. y+6=x-2