ziggy8
ziggy8 ziggy8
  • 03-11-2016
  • Chemistry
contestada

A mass of 14 kg is accelerated at 2m/s2 for a distance of 5 meters. How much energy is required?

Respuesta :

LittleRedMe
LittleRedMe LittleRedMe
  • 03-11-2016
Force = mass * acceleration

= 14 * 2 = 28N

Work done (energy) = Force * distance

= 28 * 5 = 140J
Answer Link

Otras preguntas

Martin is making squares by arranging 26 sticks . How many squares can he make? Write and solve the number fact you used to find the answer.
what happened 100 years ago in jrotc
To make this equation true we need parentheses 15 + 3 ÷ 3 = 6 A) nowhere B) around 3 ÷ 3 C) around 15 + 3 D) ar
what equal 6 when you divide by 3
A gene is to a chromosome as a. a pea to a pod b. a front is to a back c. a bike is to a car d. a building is to a window
Which algae are responsible for causing red tides that can kill thousands of fish? Chlorophyta Rhodophyta Phaeophyta Pyrrophyta
Round the following times to 1 decimal place 8.16
Alicia's garden is 6.3 square feet in length and 12.6 square feet in width.Tomato plants require 2 square feet of space. How many Tomato plants can Alicia fit
Which nation was especially worried about Japan’s victory in the Sino-Japanese War?
Why 4/10 is equivalent 4/100