donovanmonteilh donovanmonteilh
  • 04-02-2021
  • Physics
contestada

If a car moves in a circular path with a radius of 7.98 m, then the speed of the car if it goes around in its path once every 5.54 seconds is 9.0459 m/s

True or false

Respuesta :

makennadavis679 makennadavis679
  • 04-02-2021
false
C= 2pi r
= 2 pi (7.98)
=50.14

50.14m / 5.54= 9.051m/s
Answer Link

Otras preguntas

find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4
What all the multiples of 81?
The ______ was established in 1943 to assist in the transition from a peacetime to a wartime economy ?
josh wanted to buy a bicycle but didn't have enough money. After josh told his troubles to sam slick, sam said,"I can fix that. see that fence? each time you ju
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
Does an owl have a backbone?
The ______ was established in 1943 to assist in the transition from a peacetime to a wartime economy ?
Factor the expression. If the expression cannot be factored, say so.
The ______ was established in 1943 to assist in the transition from a peacetime to a wartime economy ?
find the sum. write each mixed number in simplest form 4 7/8 + 5 1/4