565778 565778
  • 02-11-2016
  • Chemistry
contestada

How many moles does the mass quantity 127.4g of AgNO3 have?

Respuesta :

PhantomRealm
PhantomRealm PhantomRealm
  • 02-11-2016
The mole is 0.749 because molar mass of AgNO3=170g/mol and mole=mass/molar mass.
mole=127.4g/170g/mol
Answer Link

Otras preguntas

Avogadro's number is the number of atoms or molecules in one mole of any substance. In other words, a mole is 6.02X1023 of some chemical unit. The size of the c
list Eight figure of speech and Give three Examples of Each​
from the day ou were born you are slowly dying​
Which is the graph of f(x) = 100(0.7)?
For the function y= -2+5 sim {pi/12(x-2)}, what is the minimum value
8 1/2 - 3/8=? pls answer fast ​
6. Find the surface area of the cylinder pictured. Use 3.14 for pi. 6 m 8m A: 904.3 square meters B: 527.5 square meters C: 301.4 square meters D. 226.1 square
Binary subtraction Subtract (111) from (1000)
Rearrange x = 3g + 2 to make g the subject.
Simplify: (x-1)+(12–7.5x)