Cheyennepretty327 Cheyennepretty327
  • 04-02-2021
  • Biology
contestada

12. How much current is drawn by a lamp that has a resistance of 150 ohms 1 point
when a voltage of 50 volts is impressed across it?*
33 A
0.33 A
3 A
7,500 A

Respuesta :

abhishekpunk3
abhishekpunk3 abhishekpunk3
  • 12-02-2021

Answer:

according to ohms law v= ir so i =50/150, =0.33

Answer Link

Otras preguntas

What are the steps to solve this?
If x=3 and y=-2 and z=4, what is the value of 3x + 2y - z?
What is a way a cell is put together called?
Fill in the gaps: .... to the legendary film director Orson Wells, music accounts .... half the work in a movie, mostly without the audience even knowing the na
Select the product of (7x - 2)(7x + 7).
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
During a windstorm, part of the top of a flagpole breaks off. The broken top portion touches the ground at an angle of 65degrees 14feet from its base. How tall
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
Simplify (7-8i)+(-12-4i)
Canada has a population that is about 1/10 as large as the United States. If Canada's population is about 32,000,000, about how many people live in the United S