gabbazab0426 gabbazab0426
  • 04-02-2021
  • Chemistry
contestada

1. How many grams of Mg(OH)2 are there in 4.5 moles?
2. 275g of Al(NO3)3 is equal to how many moles?

Respuesta :

nancyvo68 nancyvo68
  • 04-02-2021

Answer:

1) 262 grams

Explanation:

Mg = 24.305g

O = 16g

H = 1

24.305 +2(16)+2(1) = 58.305 g

×[tex]\frac{58.305g}{1} = \frac{x }{4.5 } =262.37 g[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The human papilloma virus or HPV is linked to what cancer.
Visual acuity in animals primarily depends on the _______.
Refer to Explorations in Literature for a complete version of this story. In "This Is What It Means to Say Phoenix, Arizona," how does the flashback to the mee
Examine the word gall in the context of the excerpt from act I, scene I, of Shakespeare’s Romeo and Juliet. Match each derivative of the word to the correct def
67cd What are the factors of the expression? Drag all of the factors of the expression into the box.
"michael grows up in a home where his father"
What is the name of letter g in Spanish
Find the average rate of exchange for the function. x=-6 and x=0 [tex]f(x)= \frac{1}{x-1} [/tex]
What is the sum of .5 and .3 repeating
gold and silver were the initial focus of mercantilism