sierradamron03 sierradamron03
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

A tennis ball has a kinetic energy of 11.38 J and moves at 16.11 m/s. What is the mass of the tennis ball?

Respuesta :

bsnanamamsm bsnanamamsm
  • 03-02-2021
=
2
1
​
×56.7×(50)
2
×10
−3

=70.8J
Answer verified by Toppr
Upvote (4)
Answer Link

Otras preguntas

Need help with problem 20 and 22.
A bicycle rider travels 50.0 km in 2.5 hours. What is his average speed?
how do I solve for X? 37/24=7/8-5x/6
A patient needs 0.024 g of a sulfa drug. There are 6-mg tablets in stock. How many tablets should be given? Express your answer as an integer.
weight on Earth (lbs.) Mercury
Reuben has to give medicine to his cat every morning for the next 14 days. How many weeks is this?
why shouldn't there be a holiday for Christopher Columbus
true or false? all real numbers are classifed as either rational or irrational
How is energy related to the rectants and products of a chemical reaction?
Evaluate the expression when a = 3 and b = 5. 7a – 3b + 2 A. 7 B. 15 C. 8 D. 4