britzel001 britzel001
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

A 15 kg mass is lifted to a height of 2 m. What is its gravitational potential energy at this position?

Respuesta :

Mrapplestime
Mrapplestime Mrapplestime
  • 03-02-2021

Answer:

29.4J

Explanation:

gravitational potential energy=mgh

mass is 15

g=9.8

h=2m

15*9.8*2=29.4

Answer Link

Otras preguntas

Marika and Freddy sold 70 homes for Ron Realty. If Marika sold 2.5 times as many homes as Freddy, how many homes did each sell?
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
Scarcity is the condition of not having enough goods and services to satisfy everyone's?
Which equation has the same y-intercept as y=4x-3?a. y-3=x              b. y=8x+3    c. 3-y=4x      d. y=-3+8xWhich of the following is the equation of the line
Prove that (x^5)-(x^2)+2x +3=0 has at least one real root. Prove that x=cosx has at least one solution.
Marika and Freddy sold 70 homes for Ron Realty. If Marika sold 2.5 times as many homes as Freddy, how many homes did each sell?
Can someone use the word delta in a sentence
how is mass transit in cities a possible solution tk urban air pollution?
Can someone use the word delta in a sentence