user8675309 user8675309
  • 03-02-2021
  • Physics
contestada

Sally wants to accelerate her car, how fast will her 1500 kg car accelerate if it produces 5000 N of force?

Respuesta :

jesusm1
jesusm1 jesusm1
  • 03-02-2021

Answer:

  • F= Mass × acceleration
  • 5000N = 1500 kg × A
  • A= 3.33 m/s^2

Answer Link
sm1253
sm1253 sm1253
  • 04-01-2022

Answer:

A=F/M

A=5000 Newtons divided by 1500 kilograms

A=3.33 m/s squared

Answer Link

Otras preguntas

Sasha found the product of 1/8 x 40 to be 5. Use that information to find the product of 7/8 x 40 for 15 points
Help please summarize your source ​
Software refers to:  A. the pixels that make up a picture or photograph.  B. media content made up of computer code.  C. the physical parts of a computer. 
- 5༩ +9 = 24 what is the answer? show your work.
Match each rhetorical device to its definition. A1. logos A2. ethos A3. pathos B1. an appeal to the readers emotions B2. an appeal based on facts and logic B3.
What three sources did you pick for your essay? What makes them good sources? write a paragraph
I NEED HELP ASAPP PLEASEE
Explain your answer !! Have a nice day Will give braisnlt
what caused the greeks to unite?
Which event was a result of the Constitutional Convention of 1836?