Cd07 Cd07
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

the metal block had a mass of 1.50kg

Respuesta :

aprilsurac76 aprilsurac76
  • 02-02-2021

The amount of heat energy lost by the metal is

E = 200 J/kg*C x 1.5kg x (100–20)  = 24000 J

That is transferred to the liquid, raising it's temperature

24000 J = 1,000 kg/J*C x 3kg x ∆T

∆T = 8

Since the liquid started at 0ºC, the final temp is 8ºC

Answer Link

Otras preguntas

How do three planes intersect at one point?
What is the GCF of 80x3 and 30yx2??? (The 3and2 are exponets)
If 604-72=___,then 532+___=604.Explain the process of checking your work.
What is square root of 126 + square root of 56 in standard form
In 1940 What was Germany’s initial strategy for conquering Britain?
What is the series equivalent of two 1000 W resistors in series?
Find the original cost of a rocker selling for $159.95 at 20% off.
What was Italy’s primary role in the WWII?a. It helped Germany in accomplishing its main objectivesb. It was helpful to Britainc. It caused problems for Japand.
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers