KelbyEstime11 KelbyEstime11
  • 02-02-2021
  • Chemistry
contestada

How many moles of helium are in 2.4 x 1024 helium atoms

Respuesta :

parkyury
parkyury parkyury
  • 02-02-2021
1 mole = 6.0 x 1023 atoms

So, 4 mole = 24 x 1023 atoms or 2.4 x 1024 atoms
Answer Link

Otras preguntas

What is the software life cycle? Describe each model
A machine costing $132,000 was destroyed when it caught fire. At the date of the fire, the accumulated depreciation on the machine was $60,000. An insurance che
What contributed to the success of the middle colonies?
Which of the following refers to a cluster of decisions concerning what organizational goals to pursue, what actions to take, and how to use resources to achiev
Are Hardness and Melting Point properties of a substance
When citing an Internet document in a speech, it is usually sufficient to introduce it by saying, "As I found on the Internet." True or false?
what is a secondary source about the civil war
Who were the muckrakers? How did they impact US history?
Which two functions are inverses of each other? Of(x) = x, g(x) = -x of(x) = 2x, g(x) = -X f(x) = 4x, 8(x) = x O Mx) = -8x, 8(x) = 8x
(a/b) squared - c/a-b a=8,b=4,c=16