kianasilva kianasilva
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

What is the mass if the force is 88N and has an acceleration of 4m/s2

Respuesta :

claireh56ch claireh56ch
  • 09-02-2021

Answer:

m=22 kg

Explanation:

f=88

a=4

m=f/a

m=88/4

m=22

Answer Link

Otras preguntas

three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
Does an Off-Duty Police Officer have Authority in US?
Why did Allies plan to land in Normandy and not somewhere else?
What are preventable injuries and unpreventable injuries
in what situation does friction make an object change its shape
Give 3 examples to show work being done.
If a > 0 and b < 0, then which of the following must be true. ab > 0 a + b < 0 a - b > 0 a + b > 0 b - a > 0
The copper wire and bulb is connected in a series with 220 V electric supply. Why only an electric bulb glows where as the copper wire remains the same.Give REA
three snack bars contain 1/5,0.22,and 19% of their calories from fat. which snack bar contains the least amount of calories from fat ?
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?