synfulvibez synfulvibez
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

An object travels 20 m in 10s What is its speed?

Respuesta :

deborahosilaja
deborahosilaja deborahosilaja
  • 02-02-2021

speed=distance/time

distance=20m

time=10s

speed=?

speed=20×10

speed=200m/s

Answer Link

Otras preguntas

What does "I have a soul of lead" mean in shakespeare?
Is this an even or odd function? f(x)=5-3x
Bryson buys a bag of 64 plastic miniature dinosaurs . could he distribute them equally into six storage containers and not have any left over?explain .
If a 3 kg object has a momentum of 33 kg ms whats its velocity?
Help? Which of the following contributed the most to the rapid growth of Spokane? A. discovery of coal in the Cascades B. discovery of gold in Idaho C. developm
Annabelle picked 65 apples at a local orchard.40% of the apples were green apples.how many green apples did annabelle pick?
1.82 meters is How many yards
what is a antonym for microphone
A bookmark is shaped like a rectangle with a semicircle attached at both ends. The rectangle is 12 cm long and 4 cm wide. The diameter of each semicircle is the
The word theory used in a scientific sense most closely means