allysonkriscourtney allysonkriscourtney
  • 02-02-2021
  • Physics
contestada

what is the total distance traveled by a bike rider who rides for three hours at 40 km/hr and then two more hours at 50 km/hr?

Respuesta :

fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

220 km

Explanation:

3 hours at 40 km/hr

40 km = 1 hour

40 km times 3 = 120 km

2 hours at 50 km/hr

50 km = 1 hour

50 times 2 = 100 km

Total distance

120 km + 100 km = 220 km

Answer Link

Otras preguntas

What number should be placed in the box to help complete the division calculation?
A comic book costs $3.99, including tax. It is marked up 45%. What is the final price of the comic book after it is marked up? $1.80 $4.44 $5.79 $6.15
243 log 3^4x = 48 , x=...
The khan's car averages 22 miles per gallon of gas. predict how far they can travel on 5 gallons of gas.
How many atoms are in a mole of Calcium
Hey guys ASAP I need answer for what areas outside of Europe were affected by World War 1 please help
Sigmund Freud's psychoanalytic theory appears to have been heavily influenced by the ____________ models of his time. a)chemical b)social c)evolutionary d)hydra
Which three statements below are true about an acute isosceles triangle?two side measures are the sameall angle measures are less than 90°one angle is obtusetwo
Can someone please help me, I'll appreciate it:)
helpppppppppppppppp meh