rqrobinson21 rqrobinson21
  • 01-02-2021
  • Physics
contestada

A box with a mass of 2 kg is pushed by a 10 N force. The acceleration
is
_m/s^2?

Respuesta :

763396
763396 763396
  • 01-02-2021

Answer:

a = 5 m/s^2

Explanation:

First, we look at Newton's 2nd Law:

F = ma

We now plug in the values,

10 N = 2 kg * a

10 N/2 kg = a

5 m/s^2 = a

Answer Link

Otras preguntas

A car salesperson earns 1.5% commission on every car sold. The salesperson sell a car for $22,500. What is the commission?
Which fossil occurs on the most landmasses? & What does this suggest about when these particular continents broke up?
which organism would more closely resemble it's parent,one produced by asexual reproduction,or one produced by sexual reproduction? why?
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
What is the value of the 8 and 48?
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
If 2x+z=2y and 2x+2y+z=20 what is the value of y?
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
The skeletal system does all of the following EXCEPT (A) support. (B) transport. (C) protect. (D) digest. (E) store.
why a flat surface of a rectangular prism called faces?