cat7770
cat7770 cat7770
  • 04-01-2021
  • Social Studies
contestada

what is the distance of an object traveling with a a speed of 10 m/s in 2 seconds

Respuesta :

s1749774
s1749774 s1749774
  • 01-03-2021

Answer:

5 m/s.

Explanation:

I dont know if thats meters or miles. But its 5.

Answer Link
chloerx
chloerx chloerx
  • 21-03-2021

Answer:

It’s 20m

Explanation:

D= S x T

10m/s x 2 sec = 20m

Answer Link

Otras preguntas

Divide. Give the quotient and the remainder 1493/6
Which of these inferences about greasers is best supported by the text, specifically the scene in which Ponyboy walks home from the movie theater? Answer choice
Explain why the following line is an example of alliteration. The beautiful blue water sparkles in the sunlight.
Which is the best definition of end-stopping? A. Lines of poetry that do not end in punctuation B. Lines of poetry that coincide with the ends of sentences C. L
Which equation can be used to determine the value of x? (6x + 2) + 40 = 90 (6x +2) + 40 = 180 None of these (6x + 2) = 40 All of these
What part of the visible spectrum is absorbed by the primary pigments of eukaryotic photosynthesis
find the diameter of the object
PQRS is a parallelogram. Angle QSP = 47°. Angle QSR = 24°, PST is a straight line.
help plsssssssssssssss
Does sound travel faster in a warm room or a cold room? Edplain your answer.