ghesu ghesu
  • 03-01-2021
  • Chemistry
contestada

What is the molality of a solution of 10 g NaOH in 500 g water?
Molar mass NaOH = 40 g​

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Explanation:

Moles of NaOH = 10g / (40g/mol) = 0.25mol.

0.25mol / 500g = 0.50mol / 1000g = 0.50mol/dm³.

The molarity is 0.50mol/dm³.

Answer Link

Otras preguntas

pls this this solutions ​
How is inspiration different from motivation? Give an example.
3y-12x=24 and goes through point (2,-6) . write your answer in y=mx+b
(5+3√2)² simplify the following​
pls this this solutions ​
6x+2y=20 2x-3y=3 solve by substitution
Complete the following statement of congruence: A. TRS B. RTS C. STR D. RST
A media personality argues that global temperatures are not rising, because every year an increase is reported, such as 0.09 degrees C. The difference from the
In at least 150 words, identify a symbol used in "the gift of the magi." how does the author’s use of this symbol help in the development of the theme?
What is the cost gained by producing one additional unit of a good or service? A. Market-Oriented System B. Marginal Revenue C. Market Structure D. Marginal Co