angel474 angel474
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

A 25 kg rock falls for 1.7 seconds. How many meters tall
was the building?

Respuesta :

geniusbrainpower1
geniusbrainpower1 geniusbrainpower1
  • 03-12-2020

Description:

So if a 25 kg rock is falling 1.7 seconds.

2.7 + 1/2  9.8 m/s² 2.7 s)

= 35.72m²

Equations:

v = 0 m/s

a = 9.8 m/s²

t = 2.7

Answer: 35.72 m

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Why do we use granite?
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
How did allies hide from Germans D-day invasion plan?
what was the first industry to be regulated by the united states goverment?                                               a. oil   b.meat packing  c. steel  D.
How did allies hide from Germans D-day invasion plan?
The positive integer x is a multiple of 9 and also a multiple of 12. The smallest possible value of x is (A) 3 (B) 12 (C) 21 (D) 36 (E) 72
Which physical feature has most limited the movement of people living in North America ?
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth
What type of reaction occurs when you strike a match?
If the sun ran out of energy what would happen to the energy resources on earth