marializ88
marializ88 marializ88
  • 03-12-2020
  • Physics
contestada

Kylie has a mass of 54 kg and is jogging at a velocity of 3 m/s what is Kylie’s kinetic energy?

Respuesta :

18308287
18308287 18308287
  • 03-12-2020
A :-) KE = 1 by 2 mv^2
Given - m = 54 kg
v = 3 m/s
Solution -
KE = 1 by 2 mv^2
KE = 1 by 2 x 54 x 3
( cut 2 and 54 because 2 x 27 = 54 )
KE = 27 x 3
KE = 81 J

.:. The kinetic energy is 81 joules.
Answer Link

Otras preguntas

What sounds best in this sentence?
Why the constitution was written down.
Plants use energy from the sun to produce _________________________and sugars.
Who was the first African American to be a lawyer in Florida ?
GIJL is a trapezoid with midsegment HK. If IJ = 14 and GL = 22, what is HK? H K HK = # (numerical response only)
Draw the electron dot structure for magnesium oxide(Please no links)​
What lines are repeated in Hamilton’s reflections during “The World Was Wide Enough”?
(56 points) This table represents the cups of coffee, c, a coffee shop has left after being open for h hours. When graphed, all of the points in the table lie o
How do I solve this question?
25) 2x + 3y = 9 find slope and y intercept