jessicajuan12 jessicajuan12
  • 02-12-2020
  • Physics
contestada

An car has an acceleration of 8.0 m/s/s. How much time is needed to reach a velocity of 30 m/s from
rest? please help !!

Respuesta :

GloryBae
GloryBae GloryBae
  • 03-12-2020

Answer:

3.75s

Explanation:

a = 8.0 m/s V = 30 m/s U = 0 m/s t = ?

t = V - U/a

t = 30 - 0/8

t = 30/8 = 15/4

t = 3.75s

Answer Link

Otras preguntas

Which of America's Space Shuttles have met tragic endings? Discovery Columbia Endeavor Challenger
_____ integrates advertising of branded products into interactive games.
Which of the following is not a likely result of destruction of wetlands? A. decline in plant and animal populations B. overgrowth of reeds and cattails C. p
The aerobic system starts producing energy during prolonged periods of light to moderate exercise.
Which of the following diseases is most common in overcrowded, unsanitary areas? cholera tetanus measles mumps
what an equivalent expression for 9(3 + 8x)
Which could be in the fourth trophic level of a food chain? a. earthworm b. grass c. bluebird d. rabbit
what was one negative effect of the end of communism in Czechoslovakia.
Which of the following is slang? awesome lab selfie aren’t
(-8ab-8a+5) - (-3ab+8)