hvxnnah hvxnnah
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

A 48 N force accelerates a block at 6 m/s/s. What is the mass of the block?

Respuesta :

miasmith2118 miasmith2118
  • 04-12-2020

Answer:8

Explanation:

m=f/a

48/6=8

Answer Link

Otras preguntas

What is the central concept in Buddhism
Which is required for the light-dependent reactions in photosynthesis to occur? H2O ATP NADPH CO2
Thinking based on information is most closely associated with Use First for the ____________ Pattern.
n the classical world, historians often described past events as caused by fate, gods, or other supernatural factors. Today, historians study the same events as
can somone give me the answer to 2 x 0
The following are angles in a convex quadrilateral: Angle A = 34 degrees Angle B = 108 degree Angle C = 65 degrees What is the measure of the missing angle?
an elephant makes a call at 20 hz. what is the wavelength? show your work
Tasha made 128 ounces of punch how many cups of punch did Latasha make
What issues has Bulgaria been involved in as a UN member? (25 POINTS)
learning is most likely to empower you and enhance your life when you