487713 487713
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

A bus travels 20km in 30 min what is the average speed of the bus

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

40km/h

Explanation:

v=20km/0.5h=40km/h.

Answer Link
ella254 ella254
  • 01-12-2020

Answer:

average speed=distance/time

speed=20/30

speed=2/3

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the energy of a photon of light with a frequency of 5.109 × 1016 Hz.
help pls click on pic
A shop is having a sale. All items are reduced by 25% Work out the sale price of an item normally priced £90
speech about education write in 100 words​
Expand −8(6g−8) please help
speech about the topic education write in 200words​
Read and select the correct option. ¿Cómo son las pizarras? Son ________. largos larga largo largas
A 1500 kg car speeds up from zero to 3.0 ms. it has kinetic energy of 6750 J at top spreed. True or False?
Plzz help!! will give brainliest What was the impact of the creation of the East India Companies?
the diagonal length is 16 and the length is 11 what is the width of this rectangle