yusra87 yusra87
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

Qliestion 5 (1 point)
A car slows from 15.0 m/s to 5.0 m/s in 3.0s. What is the acceleration of the car?

Respuesta :

jesuslovesyou1255
jesuslovesyou1255 jesuslovesyou1255
  • 01-12-2020

Answer:

-3.33 ms^-2

Explanation:

Hope it helps

Ver imagen jesuslovesyou1255
Answer Link

Otras preguntas

If the ratio of the purple flowers to black flowers is 4 to 8 and there are a total of 108 flowers,how many of the flowers are purple
A Muslim is one who believes in Allah and strives for total reorganization of his or her life. He or she also works for building human society on the same basis
Identify the basic structure of a chemical equation?
20 percent of what number is 14
Is rock solution because it is made up of minerals, water, stone, and dirt?
Is 45/5 a whole number or a mixed number?
if you had been a merchant in Europe during 1400s would you have supported attempts to find new routes to Asia
12x+5y==13 -24x-5y=-11 -2x+4y=32 -5x-10y=-20 12x+12y=36 -8x-8y=-8solve and explain
what percent if 33.5 is 21
subplots often involve ? A . the main series of events B . positive transitions in character relationships C . unimportant details that have no bearing on the