adavinaj adavinaj
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the pH of substance one if it has an [OH-] that is equal to 3.2* 10^-8

Respuesta :

Neetoo
Neetoo Neetoo
  • 02-12-2020

Answer:

pH = 6.5

Explanation:

Given data:

pH of substance = ?

[OH⁻] concentration = 3.2×10⁻⁸

Solution:

pOH = -log[OH⁻]

pOH = -log[3.2×10⁻⁸]

pOH = 7.5

we know that,

pH + pOH = 14

pH = 14- pOH

pH = 14 - 7.5

pH = 6.5

Answer Link

Otras preguntas

The Electric Field 9.0m from a +25μC charge is
Which social activist used the daring tactics of protest marches and hunger strikes to support passage to the 19th amendment
A result of the voting rights act of 1965 was that
Laws that protect intellectual property are critical to the economy. Find and read a law (a primary source) that protect intellectual property, such as patents,
The Greek term “peripeteia” refers to the __________.recognitionscene of sufferingexpositionreversal of situation
What do you provide in the body of your essay
Someone help me please !!!!
A galvanometer with a resistance of 40.0 ω deflects full scale at a current of 2.0 ma. what resistance should be used with this galvanometer in order to constru
Why are there so many blood vessels under the frog skin?
Leonardo da vinci's study of human proportion was done in what media?