josuejr20042010 josuejr20042010
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

A dumbell has a mass of 95 kg. What force must be applied to accelerate it upward at 2.2 m/s2?

Respuesta :

18308287
18308287 18308287
  • 01-12-2020
A :-) F = ma
Given - m = 95 kg
a = 2.2 m/s^2
Solution -
F = ma
F = 95 x 2.2
F = 209

.:. The force is 209 N
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP I GIVE THANKS
The sum of two consecutive integers is less than 83. Find the pair of integers with the greatest sum.
where does one ocean stop and another start?
which is greater 1/5 or 1/9
Earth's population continues to grow daily. Which of the following statements best illustrates a possible consequence of such rapid growth?
Factorise this 72-6x
the sum of two numbers is 9. if one number is subtracted from the other, the result is 3. find the numbers
What is Monachy? Hint: it is a type of government.
can someone help me with number 11 its increasing and I don't get I get how to do decreasing just not increasing
When considering time management techniques, it is important to remember that ________. a. The more techniques used, the better off you will be b. You have to t