crene55 crene55
  • 01-12-2020
  • Physics
contestada

If the 50 kg object slows down to a velocity of 1 m/s, how much kinetic energy does it have?

Respuesta :

kaitzekos
kaitzekos kaitzekos
  • 01-12-2020

Answer:

KE = 25

Explanation:

KE = 1/2 m v^2

KE = 1/2 (50) (1)

KE = 25

Answer Link

Otras preguntas

Can time difference between two places be greater than 24 hours?
What current flows when a 35 v potential difference is imposed across a 1.4 kω resistor?
The first decision you face when confronted with a problem is
The tone of this speech can best be described as A. haughty. B. arrogant. C. foreboding. D. humble. "Four score and seven years ago, our fathers brought for
Explain the paradigm shift that occurred in biology when darwin laid out his theory of evolution
The graph shows a proportional relationship between the number of kilometers traveled by a bicycle (y) and the number of minutes (x). A graph with a line runni
the squirrel are rather smart. they realize that they can carry less tan their maxium loads. how many differents ways could the squirrels divide up the 24 acorn
what is 46/6 how many are left over?
How to find a resistance of a lamp?
Solve 3 a. i and ii And 3 b. i and ii