jaydagarza86 jaydagarza86
  • 01-12-2020
  • Chemistry
contestada

How many moles are in a 111.5 gram sample of sodium chloride, NaCl?

Respuesta :

Sentient
Sentient Sentient
  • 01-12-2020

Answer: 1.91 moles

Explanation:

First you want to find the molar mass of NaCL

Na = 22.99g  Cl = 35.45g

22.99g + 35.45g = 54.44g

Then divide 111.5g by 54.44g and this will give you moles.

Answer Link

Otras preguntas

something else i’m supposed to know
Please help, I need this in slope-intercept form, I have no clue how to do this!
please help me, please
what is the y-intercept of 5x-y=2
67,802. the 0 has what place value?
Kelly has 36 counters how many groups of 6 counters can she make
Write a phrase as an expression 25less than a number b
Write the names of the towns of Tafilalt, Walata, Timbuktu, and Tuwat on this map. Try to put them in the correct countries. Then, draw a line from each town to
All of the alleles for the genes in a population is known as the population's A. Gene pool B. Allele frequency C. Evolutionary biology D. Genetic drift
After viewing the two movie versions of Rome and Juliet meeting, how are they different and how are they the same