bangrizzo bangrizzo
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

If you have a density of 5 g/mL and a mass of 2.5 g, what is the volume?

Respuesta :

cam3933
cam3933 cam3933
  • 03-11-2020
Density = Mass/Volume
2.5 g/ml = 5g/Volume
Volume = 5g/(2.5 g/ml)
= 2 ml
Answer Link

Otras preguntas

What is 27/16 in a simplest form??
the Beatles made their american debut on the _____ show a) jack benny b)carol burnett c)ed sullivan
is "El mono repite todo lo que oye." written correctly?
Unlike the economies of Japan and India, the economy of North Korea is A. Almost entirely run by the government B. Has limited military spending C. Is based
Child abuse can take all of the following forms exceptChild abuse can take all of the following forms except a. physical abuse. c. domestic violence. b. ne
The drive to rewrite the texas constitution in the 1970s grew out of
Tanner walked a total of 8 kilometers by making 2 trips to school. How many trips will Tanner have to make in all to walk a total of 12 kilometers?
Help geometry must show steps
need help on 2 and 3
What is the average rate of change of y with respect to x over the interval [–3, 4] for the function y = 2x + 2?