steingirl
steingirl steingirl
  • 01-10-2016
  • Physics
contestada

a car going at 30 m/s undergoes an acceleration of 2 m/(s^2) for 4 seconds. how far did it travel while accelerating?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
v=v0+at=38m/s; v^2=v0^2+2ad=>d=(v^2-v0^2)/2a=544/4=68m
Answer Link

Otras preguntas

Two numbers total 86 and have a difference of 12. Find the two numbers.
what are the responsibilities of the region of the brain highlighted below? a. regulating homeostasis, hunger and eating, thirst and drinking, and many other fu
order these numbers from least to greatest. −245 , −15.6 , 15410 , −153551
A thesis statement is not ?
What is the sine value of π?
What is one role of ATP in the light-independent reaction of photosynthesis? ATP supplies the energy to produce glucose and other carbohydrates. ATP is produced
an item is regularly priced at $40 . it is now priced at a discount of 55% off the regular price. what is the price now?
given f(x) = 2x - 1, find the value of f(5).
What is circumference and area when diameter d=13.
what is the structure of the following sentence? although i am not particularly fond of the song, i do think it has a dramatic ending, and jerry thinks it is th