rosaarmenta
rosaarmenta rosaarmenta
  • 03-11-2020
  • Physics
contestada

how much power is needed to lift a 2kg package from the floor to a table 1.2 meters off the ground in 1 second?

Respuesta :

juraijsaeed
juraijsaeed juraijsaeed
  • 03-11-2020

Answer:

Given mass = 2kg, height = 1.2m,g = 9.8.

We know that Work done W = FD

= > W = (mg)(D)

= > W = (2 * 9.8)(1.2)

= > W = 23.52 Joules.

Answer Link

Otras preguntas

how do rocks along the central valley of the mid-ocean ridge provide evidence of sea-floor spreading
the scale in the drawing is 2cm 5m. what are the length and width of the actual room. __________14inch | 7inch|
A full moon occurs every 30 days if the last full moon occurred on Friday how many days will pass before full moon occurs again on a Friday
In the figure, a ‖ e, m ‖ n, and m∠3 = 108° What is m∠6? __ °
if an equation does not need the distributive property, what should you look for next?
Write each rate as a unit rate 3 inches of rain in 6 hours
15 liters increased by 60℅
For my science fair project, Im doing "Which plant fertilizer works best?" Im just not sure which plant i should use. My project is due sometime February 10-20
PLEASE HELP I GIVE THANKS
The word equation for the reaction between magnesium carbonate and hydrochloric acid is shown below. magnesium carbonate + hydrochloric acid = magnesium chlori