mrskeepitplayaaaa mrskeepitplayaaaa
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

calculate the acceleration of a bus who speeda changes from 6 m/s to 12 m / s over a period of 3 seconds

Respuesta :

SirSavien SirSavien
  • 02-11-2020

Answer:

2 m/s2

Explanation:

Using the first of the kinematic equations, v=v0+at, you can say that v = 12, v0 = 6, and t = 3, So

12 = 6 + 3x

Solve for x and you get 2 m/s2

Answer Link

Otras preguntas

What two measurements are needed to calculate speed?
Absolute paths are the entire length of the link required to identify one resource. True False
it costs $2.50 per square meter to build a deck. how much will it cost to build a deck?​
The Union produced ____x's more firearms than the Confederacy... 32 120 15 25
)) A rectangular prism has a volume of 693 cubic centimeters. The prism has a width of 9 centimeters and a height of 7 centimeters. ()) Which equation can you u
Balance the equation for the reaction in which sodium oxide reacts with water to form sodium hydroxide.
Jesus called the rich man who trusted in his riches a
Round 232,923 to the nearest thousand.
At the Na+ equilibrium potential of +66 mV, which of the below best describes sodium ion movement?
what is the value of x ?