Janaae Janaae
  • 02-11-2020
  • Physics
contestada

What is the average speed if an object travels 12 meters in 6 seconds

Respuesta :

staringdown6798
staringdown6798 staringdown6798
  • 02-11-2020

Answer:

4.5 mph or two meters per second.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read this excerpt from "The World on Turtle's Back."In the Sky-World was a man who aimed to please his pregnant wife. His wife told him that she wanted some bar
3x+4y=33 2x+y=17 ➡ y=-2x+172x+(17-2x)=172x+17-2x=172x-2x+17=17 17=17 Is it Infinitely many solutions?​
what is the median of this data set? 14, 16, 18, 21, 34, 60
Please help me out! :)
example of secondary data
What were the five remaining tribes in the Southeast called?
Please help need answer
How do you find all side lengths of a isosceles triangle given the perimeter in a word problem?
What are the methods for solving quadratic equations and what indicators predict that a quadratic function will have a complex solution?
PLEASE I REALLY NEED HELP!!! I CANT FIGURE THESE OUT.What is the future value of the 10% savings from earnings of $1,470 if it earns 3.5% annual interest,compou