nicole5162 nicole5162
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

A 64.1 kg person is jogging at
2.93 m/s. How much KE does
the jogger have?
(Unit = J)

Respuesta :

Magzs Magzs
  • 01-11-2020

Answer:

275.15 J

Explanation:

Mass of the person = 64.1kg

Speed of person = 2.93m/s

Now,

K.E. = 1/2mv^2

.K.E. = 1/2*64.1*2.93*2.93

K.E. = 275.15 J

Answer Link

Otras preguntas

In the election of 1828, Andrew Jackson received strong support from A.the Northeast, but not from the South. B.Native Americans. C.all regions of th
Can you answer this question please
How were farmers affected in the 1920’s
100 points answer tap on the image to see full
Which system worked with the nervous to maintain homeostasis
Damage to the ________ will result in prosopagnosia, the inability to recognize faces.
PLEASE PLEASE I NEED HELP ASAP
Why are the wheels on a roller coaster hot after a ride. (I know it’s due to friction but I need more of a detailed answer). Also why could someone’s glasses f
How can I simplify this expression
What is that factored form of r^27-s^30?