charliepete05 charliepete05
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

PLEASE ANSWER ASAP
I WILL GOVE YOU BRAINLEST

If a bicycle is traveling at 34 m/s, how long will it take to go 87 meters?

Respuesta :

Magzs Magzs
  • 01-11-2020

Answer:

2.55sec

Explanation:

time = distance/speed = (87 m)/(34 m/s) = 2.55sec

Answer Link

Otras preguntas

If LM=18 cm and MN=5 cm, then what are the possible lengths for LN so that LM, MN, and NL can form a triangle?
The variables x and y are directly proportional, and y = 2 when x = 3. What is the value of y when x = 9 ?
What is the second hottest layer of the atmosphere?
Selina earns 8% commission on sales. On one sale,her commission was $20.40. What was the amount of that sale?
There are 9 roses and 7 diasies. What is the ratio of roses to daisies?
Find the supplement of the given angle. Then draw the two angles as linear pairs. Label each angle with its measure. m angle ABC=72 B will be the vertex
Find the supplement of the given angle. Then draw the two angles as linear pairs. Label each angle with its measure. m angle ABC=72 B will be the vertex
Given ~ and AB = 20, CA = 8, and US = 9, what is ST? Does anyone know?
In previewing a magazine, what's likely to be the first step you take
what is the lim of (((1/x)-(1/2))/x-2) , as x approaches 2