KaiKaiTime KaiKaiTime
  • 01-11-2020
  • Physics
contestada

An object with a mass of 6.3 kg has a force of 7.1 newtons applied to it.

The resulting acceleration of the object is __ with the unit of ___.

Respuesta :

neemoneemo93
neemoneemo93 neemoneemo93
  • 01-11-2020

Answer:

F=ma

7.1=6.3×m

7.1÷6.3=m

m=1.126 kg

Answer Link

Otras preguntas

how do you kno 2130 is greater than 2/3
Which sentence uses correct punctuation? We had a heavy, meal and soon wanted warm snuggly naps. We had a heavy meal, and soon wanted warm, snuggly naps.
How many body openings do cnidarians have?
Next four multiples of 5/6
Select the expression that has a product with only two decimal places A= 0.45 times 37 B=67 times 5.3 C= 2.17 times 3.48. D=6.148 times 6.32
During World War II, the U.S. government ordered Japanese Americans to live in camps until the war was over. This idea was called nationalism. internment. milit
round 6.878 to the nearest hundredth
According to its periodic table entry, how many electrons does nitrogen have in its valence level?
Which of the following is not necessarily a part of someone’s ethnicity? a. Food b. Language c. Race d. Customs
A plane can have only two points. a. True b. False