helfuentesbenavides helfuentesbenavides
  • 04-10-2020
  • Chemistry
contestada

On Earth a package weighs 19.6 newtons. What is the mass of this package on Earth?

Respuesta :

Pancaketheprotogen
Pancaketheprotogen Pancaketheprotogen
  • 04-10-2020

g = 19.6 N/2.2 kg. g = 8.9 m/s2. 7.

Answer Link

Otras preguntas

An airfoil of chord length 2m and span 15 m has an angle of attack as 6 0 .the airfoil is moving with a velocity of 80m/s in air whose density is 1.25kg/m3 .
If a= 2 m/s2, determine v when t= 2 s if v= 0 when t= 0
HELPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!
Write an inequality for the graph below.
A bond is worth $100 and grows in value by 2 percent each half year. find the value of f(1) = 100 (1.02)²^t
Cookout You are planning a cookout. You figure that you will need at least 5 packages of hot dogs and hamburgers. A package of hot dogs costs $1.90 and a packag
1+1 pls tell me what it is. I was stuck on this for a long time. I will award you 100 points.
calculate the volume 8 cm : Base area = 50 cm² hexagonal pyramid ​
A type of stressor that originates from destructive relationships with others
What is software security?