chrpal078
chrpal078
03-10-2020
Physics
contestada
vf=vi−gt if the time is 2 seconds
Respuesta :
wiccapagan1965
wiccapagan1965
03-10-2020
vf=vi-gt. vf =0-9.8*2= 19.6 m/s
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 42+ )
Otras preguntas
If my message contained private personal information, the message should be marked _____ to indicate to the recipient that the content should not be shared open
Correct the sentence below: The pizza delivery boy was neither early nor late he was right on time. A: Correct as it is B: The pizza delivery boy was
Which ordered pair is the best estimate for the solution of the system of equations? The graph of the system of equations : y = 3/2x +6 AND y=1/4x - 2 a.(-6,
A round, blank character is one who changes and grows as a result of the conflict in the story.
Triangles ABC and DFG are given. Find the lengths of all other sides of these triangles if: b ∠A≅∠D, AB·DG=AC·DF, AC=7 cm, BC=15 cm, FG=20 cm, and DF-AB=3 cm.
When employing the CORE learning system, reading text books and attending class are important ways to ______ knowledge.
I need help please help me
You make a necklace using blue, purple, and green beads in a ration of 1:1:2. You use the total of 168 beads. How many green beads in the necklace?
Please help me with my problem
Turbo the snail moves across the ground at a pace of 12 feet per day. If the garden is 48 feet away, how many days will it take for the snail to get there?