subzero7891011 subzero7891011
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

an object has a mass of 4 grams and a volume of 2 cm3 what is the density of the object ​

Respuesta :

Space
Space Space
  • 02-10-2020

Answer:

D = 2 g/cm³

Explanation:

Density = mass over volume

D = m/v

Step 1: Define

m = 4 grams

v = 2 cm³

Step 2: Substitute and Evaluate

D = 4 g/2 cm³

D = 2 g/cm³

Answer Link

Otras preguntas

how does eating fruits support dietary fiber intake can help with hydration and immune function
How and why did transportation developments spark economic growth during the period from 1860-1900 in the united states? advanced placement united states histor
There are 100 fourth graders at Oak Ridge Elementary. Sixty of these students are girls. Show what part of the fourth grade are girls as a percent, decimal, and
Help me please sssssssss
what is another word for slavery
How did the united states extend its influence in asia?
How do you use a model to show 3.1 = 3.10
WILL MARK BRAINLIEST + 10 POINTS Determine two pairs of polar coordinates for the point (2, -2) with 0° ≤ θ < 360°. A) (2 square root of 2, 225°), (-2 squar
During glycolysis, a molecule of glucose is partially oxidized. what is the net gain of atp and nadh for each glucose molecule during this chemical pathway?
o (sé / conozco) bien a todos los vecinos.