ilianam ilianam
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

Calculate the number of moles of gas in the following at STP: 45.6 L of H2 gas

Respuesta :

jsoso102000 jsoso102000
  • 02-10-2020

Answer:

2.04 mol

Explanation:

At STP, 1 mole = 22.4 L

45.6 L of H2 *    (1 mole of H2 / 22.4 L ) =  2.04 mol

Answer Link

Otras preguntas

Last year the 6th grade had 350 students. This year the number decreased 36%. How many students are in this years 6th grade class?
How to -1(-5)(2)(-3)
Organic chemistry is the chemistry of what?​
May someone help me?
Ravi and his wife are each starting a saving plan. Ravi will initially set aside $125 and then add $40.75 every week to the savings. The amount A (in dollars) s
find the value of the following indice​
Use elimination to solve each system of equations. 1/3x-y=-1 and 1/5x-2/5y=-1
Please helpppppp In exercises 3-6, events A and B are disjoint. Find P(A or B). 3. P(A)=0.3, P(B)=0.1 5. P(A)= 1/3, P(B)=1/4 Also if you can be explain how to
A 6-foot man walks on level ground toward a 60 foot flag pole. He notes different angles of elevation θ to the top of the pole when he is different horizontal
Dillon plans to invest $16,000 part at 4% simple interest and the rest at 5% simple interest what is the most he can invest at 4% and still be guaranteed at lea