mccoytrinity00 mccoytrinity00
  • 02-10-2020
  • Chemistry
contestada

The density of gold is 19.3 g/cm3. What is the volume of a sample of gold with a mass 715 g?

Respuesta :

JohanGigme JohanGigme
  • 02-10-2020

Answer:

37.04 or 37 cubic cm

Explanation:

Density = Mass/Volume

19.3=715/x

19.3x=715

715/19.3=37.04

Answer Link

Otras preguntas

Find the opposite and reciprocal of -1.8.
The acacia tree provides ants with nest sites, carbohydrates and protein in return for defense by the ants. This relationship is an example of what type of rela
What is the best way to dress for an outdoor trip in cold weather answers?
What is the vertex of y=6x^2-24x+30
Which of the Plains tribes was one of the first to make contact with Europeans?
Which word from this sentence is an academic word? Analyze the passage below and talk about the photographer's use of exposure.
A certain element forms an ion with 10 electrons and a charge of +2. identify the element.
what economic system has a privately owned means ofproduction mixed economy command economy market economy or traditional economy
First settlement to allow complete freedom of religion and insist upon the separation of church and state welcomed all who fled religious persecution
Which are generated by web server software, record a userâs actions on a web site?