falnaseer
falnaseer falnaseer
  • 02-10-2020
  • Physics
contestada

PLEASE HELPPPPPPPP
What is the average velocity of a train that goes 86 km in 1.3 hours?

Respuesta :

yubebati
yubebati yubebati
  • 02-10-2020
The answer is:

V = d/t d = 86 km t = 1.3 hrs

V = 86 km/ 1.3 hrs

V = 66.15 km/ hrs

I hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

20. The table shows the numberof days you keep a rented movie before returning it and the total cost of renting the movie. Find the rate of change in cost with
If the value of a=2,y=3,find the value of x in ax/y=10
Can someone tell me a HUGE explanation on Martin Luther King Jr?
what element is 1s2 2s2 2p3
Is this graph proportional or non-proportional? How do you know?
Which actions are effective ways of preparing for a presentation? Check all that apply. Asking others to listen as you practice getting plenty of rest eating a
we are unable to process your request at this time. if you continue to receive this error, please contact cardholder services by calling the number on the back
Read this excerpt from Gulliver’s Travels: Which two mighty powers have … been engaged in a most obstinate war for six- and-thirty moons past. It began upon the
find the slope and y intercept.​
HELP!! Formula Y=___x +___