naaaeee28 naaaeee28
  • 01-10-2020
  • Physics
contestada

The highway distance from Indianapolis to Denver is 1712 km. If the driving time is 29.25 hr, what is the average speed of the trip?

Respuesta :

nbooker
nbooker nbooker
  • 05-10-2020

Answer:

54 miles speed

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

answer choices are: x=20 x=22 x=10 x=11
Select the ordered pairs that satisfy the equation y=1/5x.Check all that apply.
Solve for x in the diagram.
An airplane flies 40km directly south in 10 minutes and 20 km directly east in five minutes, its average speed is: a)2.98km/min b)2km/min c)8km/min d)4km/min
Which term refers to a solution with more of the same kind of molecules outside the cell than inside the cell?
Luisa had $29.90 in her piggy bank. She made $5.50 a week for 4 weeks by baby-sitting. Write a sequence to show how much money she had in her piggy bank after e
True or false. A low level of red blood cells or hemoglobin can indicate anemia?
Please answer CORRECTLY !!!!!! Will mark BRIANLIEST !!!!!!
Man vs man conflict in We beat the street. SRA
creation of an unnatrually uniform sample to representt a diverse population can be avoided by