anahiprado anahiprado
  • 02-09-2020
  • Physics
contestada

A car stops in 120 m. If it has an acceleration of –5m/s 2 , how long did it take to stop

Respuesta :

aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 02-09-2020

Answer:

t=240s

Explanation:

Distance=120m

Acceleration=-5m/s^2

v=0

Let u=x m/s

Using equation v^2-u^2=2as:-

0-x=2(-5)(120)

-x=-1200

x=1200m/s

Using now equation v=u+at:-

0=1200+-5t

5t=1200

t=240s

Answer Link

Otras preguntas

wallpaper cost $2 per square yard how much would it cost to cover a rectangular wall that measures 15 feet by 21 feet
Containment was a policy in which the U.S. tried to do what?
placing 12 tiles side by side, Pete can make a 12-by-1 rectangle. Name two other rectangles Pete can make with 12 tiles
write the number in two other forms
how is a knoll formed
An aircraft has a liftoff speed of 33 m/s. what minimum constant acceleration does this require if the aircraft is to be airborne after a take-off run of 240m?
1/7(x+21)=-6 answer ?
What are the natural resources in venice,italy?
Anyone know how to do this kind of algebra?  Compute the discriminants of the next two quadratic equations. Compare the result in (A) to that in (B). What do y
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only