DannyFresh DannyFresh
  • 01-09-2020
  • Physics
contestada

an electric heater takes 4 A when operated on 250 V supply. calculate the cost of the electricity consumed at 10k per kWh when the heater is used for 4 hours​

Respuesta :

victorbanjo1212 victorbanjo1212
  • 01-09-2020

Answer:

P=IV.

P=4×250=1000.

(1000/1000)kw×4.

1×4=4×10=40k.

Answer Link

Otras preguntas

How do you write 8x-4=16 in a verbal sentence?
What is a exclamatory sentence
what SI unit replaces the pound. what does this measure
If x/9=1 ,how do you know what x is? Explain
prime factors of 715?
Which describe the life of an indentured servant in colonial times? Choose all answers that are correct. a. had to do whatever jobs were assigned b. viewed as
Harold wound 5 meters of string around a spool. How many centimeters of string were on the spool? a. 0.05 cm b. 0.50 cm c. 50 cm d. 500 cm
round 222702 to the nearest ten thousand
At the same time a 32-foot water tower casts a 14-foot shadow , a nearby light posts a casts a 7-foot shadow. How tall is the light post? a. 7 ft b. 12 ft c.
In the late 1800s, experiments using cathode ray tubes led to the discovery of the (1) electron 3. positron (2) neutron 4. proton