yaraj yaraj
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

• D= 50 m
• S= 40 m/s
• T= ?

Respuesta :

temitopefasola11
temitopefasola11 temitopefasola11
  • 01-06-2020

Answer:

1.25s

Explanation:

D = 50m

S = 40 m/s

T = ??

D = S × T

50m = 40 m/s × T

50/40 = T

5/4 = T

1.25s = T

Answer Link

Otras preguntas

A ball rolls at a speed of 6cm/s. How far does the ball roll in 40 seconds ? ____cm
Select the verb or verb phrase that is the best option to replace the verb watched in the following sentence. Kimo watched the waves, hoping to see the whale br
Which step of the PRICES method is represented by the letter S?
if an atom has two additional valence electrons than the original element has, what would be the charge of the atom
For lab, Brandy made a type of glowing liquid that she thought was really cool. The teacher instructed everyone to throw away the liquid in the trashcan, but B
(r/s)(3) = ? please help.
How was life similar for colonists across the middle colonies? A. Households were largely self-sufficient B. Housing structures across the colonies were similar
When the conductor moves his/her hand to the left they are conducting beat 3. O True False
What is the value of the expression below when x 3 and y = 8? 6x + 10y
What is a sediment and how it is formed?