ivuongbevictory ivuongbevictory
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

each
A boy of mass 10kg
climbs up to Steps
of height
0.2m in 20 seconds calculate the
Power of the body.

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 01-06-2020

So the right answer is 0.98 watt.

look at the attached picture

Hope it will help you

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link

Otras preguntas

Which statement accurately describes the Battle of Marathon?   A. Athens fought alone against Darius's army and decisively defeated the Pers
what is a prefix for marine
Which of the following is the equation of a line parallel to the line y=3x+2, passing through the point (10,1)? A. 3x - y=29 B. 3x + y=29 C. -3x - y=29 D. 3x +
Show that n^2-1 is divisible by 8,if 'n' is an odd positive integer.
how many variables should you have in a control experiment?
An ecosystem includes what?
what's the square root of 135
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?
factoring-16w²+50wz-21z²  please help me solve
Hello how do you solve for x a= x-b/y