malugoncalves76 malugoncalves76
  • 01-06-2020
  • Physics
contestada

Calculate the kinetic energy of a 0,6kg ball when it is thrown and reaches a speed of 5 m/s

A) 7J
B) 6J
C) 10 J
D) 7,5 J
E) 16 J

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-06-2020

Answer:

D) 7.5 J

Explanation:

KE = mv²/2 = 0.6 kg *(5 m/s)² = 0.6 *25/2 = 7.5 J

Answer Link

Otras preguntas

dy/dx of y=sin3xcos2x?
HURRY PLEASE Which events are most likely to trigger an asthma attack? Select all answers that are correct. 1. allergens that effect breathing 2. respir
find the missing letter which is n. perimeter is 108 inches and width is 18 inches​
who won the argument at that time jefferson or hamilton
Use order of operations to solve the equation 10 - 5 x 2 + 24 divided by 12 + 6 - 7
Find the slope of a line containing the points (-2,-6) and (-6, -4)
the puritans focused their attacks on what english institution?
Why did donald trump take a hump on a speed bump
-1 5/6p + 1 = 2 2/9 THIS IS AN EMERGENCY HELP
How is triangle abc moved ?