amckeever7
amckeever7 amckeever7
  • 05-05-2020
  • Chemistry
contestada

How much energy is required to melt 76.941g of ice

Respuesta :

kaitlinkisner kaitlinkisner
  • 07-05-2020

Answer:

Q=25.7 Kj

Explanation:

76.941 g H2O*1 mol/18.016= 4.27 Mol H20

(4.27 Mol H2O)(6.009 Kj/Mol)

Q=25.7 Kj

Answer Link

Otras preguntas

Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
How do I solve for x? X+6x=56
The statement, "right angles measure 90 degrees," is an example of: A postulate A definition A theorem A conjecture
Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions to the quadratic equation: 3x^2 - 7x + 9 = 0
Find the length of the radius of the following circle. (x + 2)2 + y2 = 10
What number is equivalent to 13/2
How do I solve for x? X+6x=56
Multiply these fractions (Lowest Terms) a) 2 x 3/4 b) 3 x 3/5 c) 4 x 1/3 d) 6 x 2/5 e) 1/2 x 1/4 f) 4/5 x 2/3 g) 5/6 x 3/4 h ) 1/10 x 2/3 i) 2 1/5 x 1/
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
A movie starts at 7:00 pm and lasts 108 minutes. What time does the movie end?